Drukuj

Medal dla Pani Alicji

RM OFMCap włącz . Opublikowano w News

Servire in Caritate

Po raz kolejny bp Stefan Regmunt wręczył osobom aktywnie angażującym się w służbę na rzecz Kościoła odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. Uroczystość odbyła się 9 września w gorzowskiej katedrze.

Wierni świeccy otrzymują wyróżnienia diecezjalne w rocznicę poświęcenia katedry w Gorzowie Wlkp. Odznaczenia wręczono na koniec Mszy św., której przewodniczył bp Regmunt. Ordynariusz przypomniał w homilii o roli świątyni w życiu człowieka wierzącego. 

- W rozumieniu Kościoła świątynia nie wystarcza, by można nazywać się Kościołem. Potrzebny jest żywy Kościół, społeczność, która uczęszcza do świątyni, i która ma świadomość, że nosi w swoim sercu Boga i żyje Jego nauką. Dlatego każda świątynia, a szczególnie katedralna, ma tworzyć żywy Kościół - mówił biskup. 

- Jest taki dzień w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, kiedy staramy się podziękować Panu Bogu za tych gorliwych naszych wiernych, którzy wspomagają naszych duszpasterzy, aby można było realizować to, co jest misją każdej świątyni na terenie parafii - dodał.

Laureatami odznaczenia w tegorocznej edycji są wierni, którzy w swoich wspólnotach parafialnych angażują się w działalność charytatywną, animację grup duszpasterskich lub inne formy posługi. Jedną z wyróżnionych jest p. Alicja Zofia Skiba, która zajmuje się rozprowadzaniem prasy katolickiej i książek religijnych  - najpierw w parafii Podwyższenia Krzyża (od 1989 roku) a później w naszej parafii przy „Białym Kościele” (od 1996). Jest osobą gorliwą w życiu religijnym - codziennie dwukrotnie w pełni uczestniczy we Mszy świętej (o godz. 7.00 i 15.30), w godzinach od 16.00 do 18.00 adoruje Najświętszy Sakrament. Troszczy się o dokładne przeprowadzenie wszystkich zbiórek akcji charytatywnych, związanych szczególnie ze świętami Bo-żego Narodzenia i Wielkanocą. Jest Radną Parafialną.
P. Alicja pochodzi z Warszawy; sakrament małżeństwa zawarła w Białobrzegach n. Pilicą; urodziła troje dzieci; ma troje wnuków i jedną prawnuczkę; z zawodu jest księgową; od 1989 roku jest wdową.
Kandydatów do uhonorowania diecezjalnym odznaczeniem przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne.  Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane wyróżnieniem otrzymują odznaczenie w formie krzyża, na którym widnieją zwieńczony koroną symbol maryjny z wkomponowanym orłem oraz słowa: „Servire in caritate” („Służyć w miłości”), będące zawołaniem bpa Regmunta  - wyjaśnia ks. Sapieha z Kurii diecezjalnej.

Pełna lista odznaczonych:

Jan Czaiński  - Wschowa (par. św. Jadwigi Królowej), Józef Dec - Pław, Józef Jałowicki - Głogów (par. Miłosierdzia Bożego), Zbigniew Jurkowski  - Jakubów, Waldemar Hass - Głogów (par. św. Klemensa), Danuta Kostusik - Szlichtyngowa, Radosław Łotoczko - Wawrów, Jan Mazurek - Głogów (par. Miłosierdzia Bożego), Alicja Skiba  - Gorzów Wlkp. z parafii św. Antoniego i św. Stanisława) i Weronika Szymczak  - Maszewo Lubuskie.

Adres

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Antoniego Padewskiego
i Św. Stanisława Kostki

Pl. Staromiejski 1
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. +48 (95) 722 34 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Msze Święte

W niedziele
7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (dzieci), 13.00 (suma), 15.30, 18.00
 
Dni powszednie:
7.00, 8.30, 15.30, 18.00
Po Mszy o g. 15.30 adoracja Najśw. Sakramentu

Kancelaria Parafialna

Wtorek: 9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Środa:   9.00 - 10.00
Piątek:  9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 10.00

W okresie wakacyjnym:
Wtorek: 16.00 - 18.00
Piatek:  16.00 - 18.00