Drukuj

Zmarł o.Prudencjusz, Jan Witek

RM OFMCap włącz . Opublikowano w News

Z przykrością informujemy, że w sobotę 18 sierpnia 2018 roku, w wieku 92 lat, odszedł do Pana nasz Współbrat o. Prudencjusz, Jan Witek.

Urodził się w 1926 roku w Teofilowie w diec. sandomierskiej. Do zakonu kapucynów wstąpił w 1954 roku,
śluby wieczyste złożył w 1962 roku, święcenia a kapłańskie otrzymał w Łomży z rąk ks. Aleksandra Mościckiego, łomżyńskiego biskupa pomocniczego w wigilię Świętego Franciszka - 3 X 1965 roku. W Gorzowie Wlkp. pełnił posługę duszpasterską przez 33 lata.

Msza święta pogrzebowa została odprawiona w środę 22 sierpnia 2018 roku o godz. 12.00 w „Białym Kościele” w Gorzowie. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, kazanie wygłosił o. bp Pacyfik, Antoni Dydycz z Drohiczyna.

Prudencjusz 00

..."Od wstąpienia Prudencjusza do zakonu kapucyńskiego przez całe lata nauki byliśmy bardzo blisko siebie. Był bowiem w zakonie taki zwyczaj wtedy, za dawnych czasów, porządny zresztą, że w Chórze zakonnym czyli kaplicy w której modlą się wspólnie zakonnicy - a potem to samo w refektarzu był taki porządek - najpierw siedział najstarszy wiekiem a na końcu byli najmłodsi. I już tak pozostało przez cały czas nowicjatu i potem studiów, że ja miałem szczęście być zawsze najmłodszy (już w tej chwili to nie ale wtedy byłem zawsze najmłodszy przez wszystkie te lata) na moim kursie a Prudencjusz później wstąpił do zakonu i był w następnym nowicjacie (a potem kursie) najstarszy. Więc ja kończyłem a on zaczynał. I siedzieliśmy zawsze blisko siebie. Muszę powiedzieć, że było to towarzystwo przewspaniałe. Różnica wieku oczywiście była - 12 lat – ale to wcale nie tak wiele z tej obecnej perspektywy. I tak modliliśmy się przez kilka ładnych lat zawsze obok siebie. I dary boże spożywaliśmy w tym samym porządku. I tak do tej pory podają nas nasze zakonne „Katalogi”. W ostatnim „Katalogu” mnie umieszczono na 10. pozycji a o. Prudencjusza tuż za mną czyli na 11 miejscu. Niestety, w tym wypadku o. Prudencjusz mnie wyprzedził. Tu jestem bezradny. 

Prudencjusz 09

Swoją misję zakonną pełnił przebywając w różnych naszych klasztorach. Jak dotąd zmiany miejsca pracy dokonywały się zawsze co 3 lata, gdyż co 3 lata wybierano nowy zarząd prowincji (żeby nie gnuśnieli przełożeni) albo potwierdzano ich na drugie trzechlecie. I stąd te zmiany w okresie trzechletnim. Oczywiście, zmiana mogła przyjść wcześniej, mogła przyjść wcześniej siostra śmierć… mogły być zmiany zajęcia dlatego niekiedy zdarzały się częstsze zmiany i w innych okresach.
Nasz brat Prudencjusz po swoich święceniach kapłańskich przez rok pobytu w Łomży starał się coraz lepiej wypełniać swoją posługę kapłańską. Następną placówką będzie Rywałd Królewski, gdzie w sanktuaryjnym kościele króluje piękna figura Matki Bożej zwana „Cygańską”. Dlatego, że na tej figurze są naturalne włosy, które umieszczono od pewnej Cyganki, która w dowód wdzięczności pozostawiła je jako wotum.
Dwukrotnie będzie dawał świadectwo kapłańskiej pracy w Orchówku k. Włodawy nad samym Bugiem. Na 3 lat znajdzie się w Nowym Mieście nad Pilicą, aby umocnić się dodatkowo przy relikwiach o. Honorata. Sześciolecie wypadnie mu przeżyć w Serpelicach, gdzie też będzie świętował srebrny jubileusz kapłaństwa. I aż trzykrotnie będzie docierał do Gorzowa Wielkopolskiego. Dawał świadectwo swoim skromnym choć pełnym modlitwy i pracowitości życiem. Wypada zaznaczyć że w pracy duszpasterskiej był bardzo sumienny. W latach panowania komunistycznego musiał rowerem dojeżdżać do punktów katechetycznych A deszcz czy śnieg nie uwzględniały płynących z tego powodu trudności - nie miały tego po prostu swoich programach. To samo można powiedzieć, gdy trzeba było docierać do kaplic, nieraz położonych kilka kilometrów od kościoła. Takie wówczas były czasy. Warto przypomnieć to współczesnej młodzieży, aby z wielkim entuzjazmem, z ogromną wdzięcznością do Miłosierdzia Bożego, że nie trzeba kryć się po kątach i jest możliwość korzystania z katechezy w warunkach szkolnych - żeby z tego się cieszyli i korzystali jak najbardziej. Żegnamy dzisiaj Ciebie, mój kochany bracie Prudencjuszu. Trzeci raz przemawiam. Przemawiałem na twoich prymicjach, przemawiałem na jubileuszu i tak się złożyło, że przemawiam teraz na pożegnanie." ...

„Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.”

Prudencjusz 14

o. Prudencjusz pozostawił kilka zeszytów z notatkami z rekolekcji zakonnych – na zdjęciu fragment o modlitwie w życiu zkonnym z: „Główne myśli z rekolekcji wysłuchanych w Łomży od 23 do 29 sierpnia 1966 r.” Warto pomęczyć się i rozszyfrować.

Adres

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Antoniego Padewskiego
i Św. Stanisława Kostki

Pl. Staromiejski 1
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. +48 (95) 722 34 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Msze Święte

W niedziele
7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (dzieci), 13.00 (suma), 15.30, 18.00
 
Dni powszednie:
7.00, 8.30, 15.30, 18.00
Po Mszy o g. 15.30 adoracja Najśw. Sakramentu

Kancelaria Parafialna

Wtorek: 9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Środa:   9.00 - 10.00
Piątek:  9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 10.00

W okresie wakacyjnym:
Wtorek: 16.00 - 18.00
Piatek:  16.00 - 18.00