Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
Drukuj

Modlitwa za miasto Gorzów

W dniu 13 maja 2020 r. odbędzie się doroczny "Dzień modlitwy i zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej miasta Gorzowa Wielkopolskiego".

Ze względu na stan epidemii, w tym roku, dzień ten będzie miał następujący charakter:

- o godz. 18.00 w „Białym Kościele”, przy Placu Staromiejskim 1, odbędzie się Msza św. za Miasto Gorzów i Diecezję Zielonogórsko-Gorzowską pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego;

- o godz. 19.00 sprzed „Białego Kościoła” figura zostanie przewieziona odkrytym samochodem-kaplicą do kościoła p. w. Pierwszych Męczenników Polski przy ul. Biskupa Wilhelma Pluty;

- o godz. 20.30 - w kościele odbędzie się modlitwa różańcowa i zawierzenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Diecezji Matce Bożej Fatimskiej przez J. E. Ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego. Mieszkańcy Gorzowa Wlkp. i Diecezji będą łączyć się przez radio z Ks. Biskupem odmawiając różaniec w swoich domach.

Trasa przejazdu samochodu-kaplicy będzie przebiegała przy kościołach gorzowskich w następującej kolejności ulic:

Warszawska, Most Lubuski, Zielona, Woskowa, Kolejowa, Śląska, Towarowa, Fabryczna, Most Staromiejski, Chrobrego, Wybickiego, Estkowskiego, Olimpijska, Gwiaździsta, Słoneczna, Olimpijska, Niemcewicza, Marcinkowskiego, Al. Konstytucji 3 Maja, Żeromskiego, Matejki, Fredry, Słowiańska, Kosynierów Gdyńskich, Jagiellończyka, Mieszka I, Kazimierza Wielkiego, Chodkiewicza, Al. Ks. Andrzejewskiego, Pił-sudskiego, Górczyńska, Okulickiego, Pl. Jana Pawła II, Biskupa Pluty.

Podczas przewożenia figury będzie używany, w celach modlitewnych, umieszczony na samochodziekaplicy, sprzęt nagłaśniający.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Drukuj

Ogłoszenia na Niedzielę Palmową 2020

Ogłoszenia Duszpasterskie na niedzielę 5 kwietnia 2020 roku

1. Na podstawie dekretu Kongregacji Watykańskiej ze względu na stan epidemii i obowiązujące do 11 kwietnia br. zarządzenia władz cywilnych obrzędy Triduum Paschalnego będą sprawowane bez udziału ludu (na ten czas kościół pozostaje zamknięty). W związku z tym Wielki Tydzień w naszym kościele będzie wyglądał następująco:

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa czyli 6, 7 i 8 kwietnia, w te dni Msze św. będą o zwykłych godzinach 7.00, 8.30, 15.30, 18.00,
spowiedź będzie możliwa podczas porannych nabożeństw oraz po południu od 15.30 do 18.30.

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota czyli 9, 10, 11 kwietnia kościół będzie otwarty od godz. 8.00 do godz. 16.00, w tych godzinach będzie możliwa indywidualna modlitwa wiernych a także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Czynne będzie wówczas tylko jedno wejście do kościoła, to od strony parkingu i w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób.

Liturgie Wieczerzy Pańskiej, Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej będą celebrowane bez udziału ludu (przy zamkniętych drzwiach).
Nie będzie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny - niech każda rodzina wspólnie pomodli się przed śniadaniem niedzielnym przynajmniej modlitwą „Ojcze nasz...” i „Zdrowaś Maryjo...”.

W Niedzielę Wielkanocną - 12 kwietnia - nie będzie procesji rezurekcyjnej. Jeśli nie zmieni się dotychczasowy stan rzeczy Msze św. w I i II dzień świąt będą odprawiane według normalnego porządku niedzielnego.

2. Celebracje Triduum Paschalnego pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego sprawowane w kościele seminaryjnym w Paradyżu transmitowane będą o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wlkp. i Radio Zachód. Również inne transmisje będą dostępne w telewizji, radio i mediach społecznościowych, zachęcamy do skorzystania w tym szczególnym czasie z tej formy uczestnictwa w wielkich tajemnicach naszej wiary.

3. Dodatkowym znakiem jedności wspólnoty wierzących może być Wielkanocna Świeca Caritas, którą można nabyć i zapalać w domu podczas rodzinnej modlitwy w czasie Triduum Paschalnego.

W minionym tygodniu zmarły dwie nasze parafianki:

- śp. Zofia Nawrocka lat 88 z ul. Piłsudskiego 2
- śp. Barbara Krajewska, lat 70, z ul. Piłsudskiego 4,
              Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....

o. Krzysztof Gajewski OFMCap
          proboszcz parafii

Gorzów Wlkp. dn. 04.04.2020 r.

Drukuj

Komunikat Księdza Biskupa

SŁOWO BISKUPA DO WIERNYCH Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

W związku z ogłoszeniem w całej Polsce stanu zagrożenia epidemicznego zachodzi konieczność podjęcia odpowiednich środków ostrożności, które przyczynią się do zmniejszenia ryzyka zachorowań. Zachęcam więc wszystkich wiernych do przestrzegania zaleceń wydawanych w tej materii przez władze publiczne.

Sytuacje trudne, niosące zagrożenie dla całej społeczności, skłaniają nas do bardziej intensywnego zwrócenia się do Boga. W naszych parafiach nadal będą więc odprawiane msze św. i nabożeństwa wielkopostne.

Zgromadzenia wiernych nie mogą jednak przekraczać liczby 50 osób.

Ograniczenie to obowiązuje również w przypadku sprawowania liturgii pogrzebowej. Apeluję do wszystkich o przyjęcie ze zrozumieniem tego drastycznego ograniczenia, koniecznego z uwagi na istniejące ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

Mając na względzie tę nadzwyczajną sytuację, która większości wiernych uniemożliwi uczestnictwo w niedzielnej mszy św., udzielam wszystkim diecezjanom dyspensy od tego obowiązku.

Zachęcam do śledzenia korzystania z transmisji mszy św. niedzielnych w środkach społecznego przekazu, np.

  • o godz. 7.00 w TVP 1,
  • o godz. 9.00 w Polskim Radiu - Program Pierwszy,
  • o godz. 9.30 w Telewizji Trwam,
  • o 13.00 w TV Polonia.
  • Ponadto o godz. 10.30 w lokalnym paśmie TVP3 i w Radiu Zachód będzie transmitowana msza św. z kaplicy katedralnej w Gorzowie Wlkp. W Internecie transmitowane będą również wszystkie msze św. i nabożeństwa odprawiane w diecezjalnym Sanktuarium w Rokitnie.

W odpowiedzi na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, każdego dnia o godz. 20.30 w kościołach - bez udziału wiernych - będą się modlić kapłani i osoby życia konsekrowanego. Wszystkich wiernych zapraszam, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności ze swoimi duszpasterzami.

Bożemu Miłosierdziu polecajmy zmarłych w wyniku epidemii. Módlmy się również o zdrowie dla chorych i wsparcie dla ich bliskich, lekarzy i opiekunów oraz o mądrość dla rządzących i roztropność dla obywateli. Każdego dnia kontynuujmy śpiew suplikacji po błogosławieństwie kończącym każdą mszę św. „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas, Panie”.

Z pasterskim błogosławieństwem

         +Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Zielona Góra, 14 marca 2020 r.

Drukuj

Komunikat Wojewody Lubuskiego

KOMUNIKAT WOJEWODY LUBUSKIEGO

Drodzy Lubuszanie

Sytuacja w naszym kraju związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga podejmowania zdecydowanych i odpowiedzialnych działań. Decyzje rządu premiera Mateusza Morawieckiego o zamknięciu szkół i uczelni na dwa tygodnie, odwołanie wszystkich imprez masowych, zawieszenie działalności przez placówki kultury, mają na celu przerwanie łańcucha roz-przestrzeniania się wirusa i są działaniami prewencyjnymi.

Dwutygodniowa przerwa w zajęciach szkolnych i na uczelniach jest czasem domowej kwarantanny, a nie ferii. Zwracam się z gorącym apelem do rodziców, studentów, uczniów o przestrzeganie zasad i komunikatów rządu oraz właściwych służb. Proszę Was o współodpowiedzialność i dojrzałe podejście do wyzwań jakie stanęły przed nami wszystkimi.

Podstawowe zasady zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa to utrzymanie wysokiego poziomu higieny oraz unikanie skupisk ludzkich. Czynności, takie jak mycie rąk, stosowanie zasad ochrony podczas kaszlu i kichania oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób, zwiększą Państwa bezpieczeństwo.

W tym trudnym czasie zwracam się również do rodzin z prośbą o szczególną troskę, wsparcie i opiekę nad osobami starszymi.

Z wyrazami szacunku
  Władysław Dajczak

Gorzów Wielkopolski, dnia 12 marca 2020 roku

Drukuj

I Ndz. Wielkiego Postu 2020

Ogłoszenia Duszpasterskie na I Niedzielę Wielkiego Postu - 1 lutego 2020 roku

1. Jutro, 2 marca, comiesięczne spotkanie Żywego Różańca na Mszy świętej o godz. 15.30, następnie zmiana tajemnic różańcowych - w punkcie prasy.
 
2. W tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca.

-w czwartek - zapraszamy na „Godzinę Świętą” o godz. 17.00 w czasie której chcemy prosić o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, za już powołanych o wytrwanie i wypełnieniu misji oraz o apostolat „Margaretek” - osób modlących się za kapłanów.

-w piątek, uczestnicząc we Mszy świętej przyjmujemy Komunię świętą w intencji wynagradzającej Bożemu Sercu.

-w sobotę, Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 8.10, następnie Msza święta o godz. 830 i Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi.

3. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

Droga Krzyżowa w piątek 6 marca:
         o godz.15.00 - dla ogółu wiernych
         o godz. 16.30 - dla dzieci
         o godz.17.00 - prowadzona przez Wspólnotę Żywego Różańca
         o godz. 19.00 - prowadzona przez pielgrzymkową Grupę Brązową
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę, o godz. 17.15

Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny po zwykłymi warunkami.
Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii będą w 5 tygodniu wielko-postnym tj. od niedzieli 28 marca.

4. Dnia 6 i 7 marca tj. w piątek i w sobotę, o godz. 1900 w Sali św. Franciszka, odbędą się katechezy przed chrztem świętym dla rodziców i chrzestnych.

5. Przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla dorosłych, którzy ukończyli 21. rok życia, rozpocznie się w sobotę 7 marca, w parafii katedralnej. Katechezy odbywać się będą w soboty, do 23 maja o godz. 19.00, w sali parafialnej przy ul. Obotryckiej 10.

6. Najbliższy Kurs Przedmałżeński rozpocznie się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. 15 marca (w niedzielę) Mszą św. o godz. 1800. Konferencje w dni powszednie w kościele o godz. 19.00.

7. Przyszła niedziela, jako druga miesiąca jest niedzielą inwestycyjną.

8. Ofiary na kwiaty i świece do Bożego Grobu zbierane są do skarbony przy ołtarzu Jezusa Miłosiernego.

9. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będą zbierane przed kościołem podpisy pod petycją do Rady Miasta Gorzowa w sprawie upamiętnienia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą przez postawienie pomnika bohaterom 1920 roku.

Wspomnienia liturgiczne:

w środę - święto św. Kazimierza, królewicza

Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na potrzeby kościoła i klasztoru. Niech Wam zapłaci Pan Jezus i święty nasz Ojciec Franciszek.

o. Krzysztof Gajewski OFMCap
        proboszcz parafii

Gorzów Wlkp. dn. 29.02.2019 r.

Drukuj

II Niedziela po Bożym Narodzeniu 2020

Ogłoszenia Duszpasterskie na II Niedzielę po Bożym Narodzeniu - 5 stycznia 2020 roku

1. Jutro, 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami naszego miasta przejdzie po raz szósty Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się o godz. 13.00 przy Filharmonii Gorzowskiej i przejdzie ulicami miasta do „Gorzowskiego Betlejem” na Placu Grunwaldzkim.  Nasza parafia włącza się do Orszaku w kolorze niebieskim. Szczegóły są podane na ulotkach.

2. Jutro także comiesięczne spotkanie Żywego Różańca na Mszy świętej o godz. 15.30, następnie zmiana tajemnic różańcowej.

3. Gorzowskie Duszpasterstwo Nauczycieli zaprasza na Mszę św. pod przewodnictwem ks. bp Tadeusza Lityńskiego w intencji Pracowników Gorzowskiej Oświaty i spotkanie opłatkowe, 7 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

4. Dnia 10 i 11 stycznia, w piątek i w sobotę o godz. 19.00 w naszej parafii odbędą się katechezy przed chrztem świętym dla rodziców i chrzestnych. Spotkania w Sali Św. Franciszka obok kancelarii parafialnej.

5. Program Wizyty Duszpasterskiej - „Kolędy” na najbliższy tydzień:

- wtorek, 7 styczeń, ul. Widok 9-10,  ul. Nowa 1 a, b, c, Nowa 7,
              ul. Skromna 1-7 i Chmielna,  oraz Skromna 2, 4, 6, 8, 10.

- środa 8 styczeń  ul. Nowa 9

- czwartek, 9 styczeń  ul. Nowa 11

- piątek, 10 styczeń  ul. Widok 11, 12, 13, 14.

- sobota, 11 styczeń  ul. Widok 15, 16, 17, 18.

Kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00
W głównym wyjściu z kościoła i od strony parkingu są naczynia z których można nabrać wodę święconą a także są wywieszone plany całej „Kolędy”.

6. Jeszcze zaproszenie na rekolekcje i pielgrzymkę:

- Już po raz szósty razem ze wspólnotą „Effatha” organizujemy Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy Życia Chrześcijańskiego, które rozpoczną się w czwartek 6 lutego 2020 r. Zapraszamy na nie wszystkie osoby poszukujące pogłębienia wiary i swojego miejsca we wspólnocie żywego kościoła.

- Pielgrzymka autokarowa do Włoch z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się w terminie od 27 kwietnia do 5 maja 2020 r.  W programie pielgrzymki oprócz Rzymu są zaplanowane odwiedziny w Asyżu u św. Franciszka, w Cascii u św. Rity, w Neapolu u ks. Dolindo, w Pompejach u MB Różańcowej, w Sienie u św. Katarzyny oraz w Padwie u św. Antoniego. Szczegółowe informacje można otrzymać w zakrystii.

W minionym tygodniu odeszła do Pana nasza parafianka:

- śp. Kazimiera Piętowska, lat 76 z ul. Walczaka 13a
   Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.....

Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na potrzeby kościoła i klasztoru. Niech Wam zapłaci Pan Jezus i święty nasz Ojciec Franciszek.

o. Krzysztof Gajewski OFMCap
          proboszcz parafii

Gorzów Wlkp. dn. 4.01.2019 r.

Adres

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Antoniego Padewskiego
i Św. Stanisława Kostki

Pl. Staromiejski 1
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. +48 (95) 722 34 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Msze Święte

W niedziele
7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (dzieci), 13.00 (suma), 15.30, 18.00
 
Dni powszednie:
7.00, 8.30, 15.30, 18.00
Po Mszy o g. 15.30 adoracja Najśw. Sakramentu

Kancelaria Parafialna

Wtorek: 9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Środa:   9.00 - 10.00
Piątek:  9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 10.00

W okresie wakacyjnym:
Wtorek: 16.00 - 18.00
Piatek:  16.00 - 18.00